2020 Yılı SEO Kriterleri

2020 Yılı SEO Kriterleri

Google uzun aralıklar ile güncellemeler ve algoritma değişikliklerine gitmekte. Bu değişiklikler arama sonuçlarını daha kaliteli ve kullanıcı odaklı olması tarafında gerçekleştirmekte. Spam olarak tarif edilen, google arama sonuçlarını manipüle etme girişimlerini ortadan kaldırmak, olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak ve kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmek için gerekiyor.

Büyük güncellemelerin yanı sıra, tanınmış yurtdışı SEO bloglarında küçük algoritma güncellemelerinin binlerce adet ile ifade edildiği yazılmakta.

Değişmeyen bazı kurallar 2020 yılı SEO trendleri için de geçerliliğini koruyor.

Özgün İçerikler

Siteniz içerisinde kullandığınız içeriklerin, başka bir sitede yayınlanmamış olması, ayrıca imla kurallarına göre yazılmış olması, yeterli ve site içerikleri ile ilgili olması SEO için pozitif bir kriter olarak raporlanmaktadır.

Responsive (Mobil) Deneyimi

Günümüzde internet sitelerini ziyaret eden kullanıcı kitlesi, mobil cihazlar, özellikle akıllı cep telefonları kullanmakta. Nerede ise %65-80 oranalarında mobil cihaz kullanımı, bilgisayarlarda görüntülenmek üzere hazırlanmış web sitelerinin görüntülenmesi ve anlaşılması konusunda sorun çıkarmakta.

Bu sepeble, web sitelerinizin, mobil cihazlarda düzgün görüntülenmesi için, responsive tasarıma sahip olması oldukça önemlidir. 

Sayfa Yüklenme Hızı

Kullanıcıların mobil ağırlıklık kullanımı, sınırlı internet kotaları ve hız beklentileri internet sitelerinin açılışını 7-10 saniyeden daha fazla beklemediklerini ortaya çıkarmaktadır. Daha hızlı açılan ve internet siteleri, kullanıcı deneyimini artırdığı, sitede kalma süresini artırdığı için pozitif puan olarak algılanmaktadır.

SSS

Sık Sorulan Sorular, arama motorlarında sorulan sorunların ve LSI algoritmasının cevabıdır. Site içeriklerinde, mantıklı ve en çok sorulan soruların cevaplarını bulundurmaya çalışın.

Yapısal Veri

Kullanıcılara arama motoru üzerinde daha zengin sonuçlar vermek için Google, yapılandırılmış verileri kullanmaktadır. Sayfanızın zengin olduğunu ve yapılan aranma için yeterli veriler ile uygun kod yapısı olduğunu google belirtmelisiniz. 


DİĞER BLOG / DUYURU