Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
SEO

Başlangıç Seviyesi için SEO Kontrol Listesi

SEO Kontrol Listesi

Sitenize eklediğiniz içerik ve onu nasıl sunduğunuz, insanların sizi ne kadar iyi bulabileceği konusunda büyük rol oynar. SEO, web sitenizin en iyi duruma getirmeye, daha fazla organik trafiğe, anahtar kelimeleri sıralamaya ve dönüşümleri sağlamaya yardımcı olur.

SEO kontrol listesi, SEO’daki en iyi uygulamaları özetlemekte, hangi sorunların dikkat edilmesi gerektiğini kısaca açıklamakta ve bunların nasıl düzeltileceği konusunda ipuçları vermektedir. Yayınlamaya hazırlanırken sitenizin hem arama motorları hem de ziyaretçiler için optimize edildiğinden emin olmak için aşağıdaki listeyi gözden geçirebilirsiniz.

Site Yayınlanmadan Önce Yapılması Gerekenler

Site başlığı  

 Bir logo kullanıyor olsanız bile, metin arama motorları tarafından dizine eklenmek için bir site başlığı oluşturmalısınız. Başlığı 60 karakterin altında tutmanızı ve bir anahtar kelime kullanmanız yararlı olacaktır.

Site açıklaması

 SEO site açıklamanıza sitenizin kısa (50-300 karakter), alakalı, okunabilir bir açıklamasını ekleyin. Bu metin, ziyaretçilerinizin ne aradığına bağlı olarak arama sonuçlarında site başlığınızın altında görünebilir.

Konum

Google ve müşterileriniz konumunuzu onaylayabilirse, sitenizin bölgeniz için yapılan aramalarda görünme şansı yükselir. Fiziksel konumu olan bir işletmeniz varsa, adresiniz ve haritanızın olduğu bir iletişim sayfası oluşturmanızı öneririz.

Sosyal medya

Sosyal medya profillerinize bağlantı vermek, insanları içeriğinize çekmek ve sayfalarınızı paylaşmaya teşvik etmek için etkili bir yöntemdir.

Site simgesi

Sitenizin tarayıcı simgesi veya site simgesi, sitenizin markasına görünürlük sağlar. Simge arama sonuçlarında, tarayıcı sekmelerinde ve web’in başka yerlerinde görünebilir.

SEO Kontrol Listesi
SEO Kontrol Listesi

Sayfa ve yazı başlıkları

Sayfa ve başlık biçimlerinizi kontrol edin. Sayfa başlıklarınızın tarayıcı sekmelerinde, sosyal paylaşımlarda ve arama motoru sonuçlarında nasıl görüneceğini kontrol edin.

Sayfa ve yazı açıklamaları

Sitenizdeki her sayfanın ve yazının benzersiz bir SEO açıklamasına sahip olduğundan emin olun. İçerik kısa ve okunabilir (50-300 karakter) olmalı ve sayfanın içeriğini açıklamalıdır. Ayrıca ürünlere ve etkinliklere de SEO açıklamaları ekleyebilirsiniz.

Sosyal paylaşım görselleri

Siz veya bir başkası sitenizi paylaştığında sosyal paylaşım görselleri sosyal medyada görüntülenir. Tüm sitenizi temsil edecek bir tane, her sayfa ve blog gönderisi için ayrı ayrı bir tane ekleyin.

Özel bir 404 sayfası

404 sayfasını, sitenizin bazı popüler veya önemli alanlarına bağlantılarla özelleştirin. Bu, bozuk bir bağlantıyla karşılaşan ziyaretçileri, hemen arama sonuçlarına geri dönmek yerine sitenizde kalmaya teşvik eder.

Kalıcı bağlantı biçimi

Blog yazıyorsanız, blog gönderisi URL’lerinizin otomatik olarak nasıl oluşturulacağını seçin. İhtiyaçlarınıza uyan herhangi bir seçeneği uygulayabilseniz de, her zaman gönderinin başlığını eklemenizi öneririz.

SSL Sertifikası

Sitenizin SSL güvenlik sertifikasını edinin. SSL olmayan siteler cezalandırılabilir.

SEO Kontrol Listesi
SEO Kontrol Listesi

Site Yayınlandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Google Search Console

Sitenizi Google Arama Konsolu ile doğrulayın. Sitenizi Google ile doğruladıktan sonra sitenizin Google arama sonuçlarındaki varlığını yönetebilir ve ziyaretçilerin sizi nasıl bulduğunu inceleyebilirsiniz.

Dizine ekleme

Google’ın sitenizi dizine eklemesini isteyin. Bu, Google’ın botlarından sitenizi incelemesini ve arama sonuçlarını yeni içeriğinizle güncellemesini ister.

Bing Webmaster Tools

Sitenizi Bing Web Yöneticisi Araçları ile doğrulayın. Böylece sitenizin Bing ve Yahoo arama sonuçlarındaki varlığını yönetebilirsiniz.

Google Analytics

Google ile yerleşik entegrasyonumuz aracılığıyla sitenizdeki ziyaretleri ve diğer raporları Google Analytics’ten izleyebilirsiniz.

AMP

AMP, sayfaların mobilde hızlıca yüklenmesini sağlar. Arama motorları için sitelerin hızları oldukça önemlidir. Bir AMP eklentisi kullanarak sayfalarınızın açılış hızını artırabilir ve sitenizin görünürlüğüne de katkı sağlayabilirsiniz.

Güncellemeler

Güncellemeleri stratejik olarak yapın. İçerikle ilgili en iyi uygulamaları eklentileri uygulayarak sitenizi optimize etmeye devam edin.

SEO Kontrol Listesi
SEO Kontrol Listesi

Bağlantı kontrolleri

Değiştirilen veya bozuk bağlantıları yeniden yönlendirmek gereklidir. Sitenizdeki bir sayfadaki URL bilgisini değiştirirseniz, eski URL’ye giden ziyaretçileri doğru sayfaya yönlendirmek için URL yönlendirmeleri oluşturun.

İçerik ekleme

Sitenizi güncel tutmak genellikle arama motorlarının sitenizi aktif bir site olarak görmesine yardımcı olur. Blog yazılarıyla sitenize düzenli olarak içerik ekleyebilirsiniz.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeleri stratejik olarak kullanın. Sitenizde, insanların sizinki gibi siteleri bulmak için kullandığı arama terimleriyle eşleşen metinleri kullanın.

Görsel metni

Yardımcı ekran okuyucuları kullanan ziyaretçiler için erişilebilirliği artırmanın yanı sıra görsel metni, arama motorlarının bir sayfanın içeriğini tanımlamasına da yardımcı olur.

Etiket ve Kategoriler

Ziyaretçilerin sitenizde gezinmesine yardımcı olmak için blog gönderilerinizi, ürünlerinizi, galeri resimlerinizi ve diğer içeriğinizi etiketler ve kategorilerle düzenleyin.

İç Bağlantı

Alakalı olduğunda, sitenizdeki sayfaları birbirine bağlamak için içerik bağlantılarını kullanın.

Dış Bağlantı

Blog içeriklerinde, yazıya referans olabilecek güvenilir siteler için bağlantı oluşturun.

Sayfa Çevikliği Sitenizin iyi yüklendiğinden emin olmak için resimleri 500 KB’nin altında ve toplam sayfa boyutunu 5 MB’nin altında tutmanızı öneririz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir